Promene Ustava u oblasti pravosuđa nužan korak, ali ne i dovoljan

Najnovije:

Podelite članak

Nijedan Ustav neće moći da promeni srpsko pravosuđe, dokle god se ne promeni činovnička svest sudija i tužilaca, izjavio je za RTV u emisiji Pravi ugao zamenik Republičkog javnog tužioca Goran Ilić.

On navodi da reforma pravosuđa nije samo normativna stvar, već da moramo da promenimo sistem obrazovanja, da učimo sudije i tužioce da budu slobodni, ali i da je neophodno da se promeni društvena atmosfera.

Ilić kaže da je u promeni Ustava najvidljivije to što se izbor sudija i tužilaca više neće odvijati u parlamentu, ali da kada je u pitanju tužilaštvo, postoji izuzetak.

“Vrhovnog tužioca će i po novom Ustavu birati u parlamentu, ali i u tom slučaju postoji poboljšanje jer će se birati na predlog Visokog saveta tužilaca”, kaže Ilić.

Na pitanje da li će promene Ustava u oblasti pravosuđa omogućiti sudijama da se izbore za nezavisnost, sudija Apelacionog suda Dragana Boljević za RTV navodi da već postoji pomak, ali i da su ljudi iz vlasti shvatili da im se mnogo zamera postojeći odnos.

“I Venecijanska i Evropska komisija su rekle, u onom delu koji se tiče pravosuđa, da su ove promene Ustava dobrodošle, u skladu sa preporukama, ali da one neće omogućiti depolitizaciju pravosuđa bez izmena pravosudnih zakona. To je prva stepenica, a potom je važna i sledeća godina. Kada se bude izmenio Ustav, onda će osnovni posao biti pravosudni zakoni s jedne strane, i ponašanje političara u javnosti prema pravosuđu s druge strane”, ističe Boljević.

Celu emisiju Pravi ugao možete pogledati ovde.

Izvor: RTV, autorka: Ljubica Gojgić

spot_img