Promenom Ustava depolitizovati pravosuđe, nezavisno tužilaštvo utopija

Najnovije:

Podelite članak

Predsednica Društva sudija Srbije Snežana Bjelogrlić i predsednica Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić kažu za N1 da je promena Ustava u delu koji se odnosi na izbor sudija korak unazad.

“Ustav bi trebalo da menjamo da depolitizujemo pravosuđe, da bi bilo nezavisnije nego što je danas, ali sa predloženim rešenjima vraćamo se unazad”, smatra Snežana Bjelogrlić, dok Lidija Komlen Nikolić ističe da je u delu koji se odnosi na tužioce to tri koraka unazad.

„Smanjuje se broj tužilaca u Savetu, ministar pravde ostaje član Saveta tužilaštva. Kad je u pitanju položaj tužilaštva imate nameru da se nastavi kontrola zakonodavne i izvršne vlasti. Nezavisno tužilaštvo je utopijska ideja, ne možete bez tužilaštva da se bavite korupcijom i organizovanim kriminalom“, smatra Kolmen Nikolić.

Ona dodaje da je saglasna sa profesorkom Pravnog fakulteta Univerziteta Union Violetom Beširević koja kaže da ako Odbor za ustavne promene „uzme u obzir amandmane, bićemo u velikom problemu, jer rešenja njima predviđena ne lišavaju pravosudne organe uticaja izvršne vlasti, već se samo menjaju kanali za uticaj. U problemu su sudije, ali još više tužioci“.

Premijerka Srbije Ana Brnabić je izjavila da je Vlada dobila odobrenje Venecijanske komisije za predložene amandmane za promenu Ustava i da je 3. decembra prošle godine usvojila inicijativu za promene u oblasti pravosuđa. Rokovi su pomerani, a Snežana Bjelogrlić kaže da ne zna šta je razlog tome, da li pritisak Evropske unije ili nešto drugo.


„Rok za izmenu Ustava je bio kraj 2017. godine, to tada nismo ispunili, sada nemamo razloga da žurimo. Sada mislim da se zbog Rezolucije Evropskog parlamanta ponovo aktuelizovala ova tema“, kaže Bjelogrlić i dodaje da se izjave premijerke Brnabić i predsednika Skupštine Ivice Dačića razlikuju jer ona kaže da je od Venecijanske komisije stiglo pozitivno mišljenje o promeni Ustava, dok je Dačić rekao da tekst ne postoji.

Bjelogrlić kaže i da Odbor još uvek nije usvojio ništa, jer još nije ni zasedao sa premijerkom i ministrima, a predsednik Parlamenta je izneo stav da treba da počne taj proces.

„Mi smo uputili jedan predlog za proceduralne korake Parlamentu, ali smo naglasili da nije momenat da se sada to radi, jer je složen i značajan proces i nije dobro da se oroči do kraja godine. Imamo još jednu okolnost, u pandemiji smo i kako ćete da držite javne rasprave, mnogi su bolesni ili ne umeju da koriste Zoom. Ako se tako nešto važno menja, onda treba poštovati demokratsku proceduru“, kazala je Bjelogrlić.

Komlen Nikolić kaže da je odmah nakon usvajanja našeg Ustava, Venecijanska komisija rekla da nije dobar i da se ostavlja prostor se uticaj politike na izbor sudija, tužilaca i na provosuđe.

„Kada smo ušli u proces pridruživanja ušli smo u izmene Ustava da bi se to odstranilo. Sada se tajming poklapa sa novim izveštajem za Srbiju za 2021. godinu. Ne može da se ispuni ono što je premijerka rekla da želi da bude kvaliteteno, rok koji je postavljen nemoguć“, smatra Komlen Nikolić.

Ona dodaje da nijedna javna raspava nije bila održana povodom Ustava, mnogi ne znaju o čemu se radi i sada za sedam meseci kažu da će moći to kvalitetno da izvedu.

Izvor: N1

spot_img