U organizaciji Udruženja tužilaca Srbije i zajedničkog projekta EU/SE „Podrška sprovođenju reforme pravosuđa u Srbiji“, 21. marta je u Beogradu održana Radionica o efikasnosti pravnih lekova u postupku izbora tužilaca i slobodi izražavanja javnih tužilaca u Srbiji. Događaj je zamišljen kao diskusija o dve aktuelne teme koje izazivaju značajnu stručnu raspravu u Srbiji.
Međunarodni i lokalni eksperti SE predstavili su ključne evropske standarde o imenovanju i napredovanju javnih tužilaca, fokusirajući se na princip da se vrednovanje rada i napredovanje moraju rukovoditi transparentnim i objektivnim kriterijumima kao što su stručnost i iskustvo. U tom kontekstu, razmatrano je Mišljenje CCPE 9(2014) o evropskim normama i principima u vezi sa tužiocima, kao i Mišljenje CCPE 18(2023) o tužilačkim savetima. Naglasak je stavljen na potrebu da odluke koje utiču na karijeru javnih tužilaca budu obrazložene i podložne sudskoj reviziji na inicijativu samog tužioca. Detaljno je razmotrena primenljivost člana 6 EKLJP i praksa ESLJP u vezi sa sporovima povodom imenovanja i napredovanja sudija i tužilaca.
Sloboda izražavanja javnih tužilaca razmatrana je kroz diskusiju o principima iz Bangalora, Mišljenju CCJE 25(2022) o slobodi izražavanja sudija i sudskoj praksi ESLJP. Istaknuto je pravo da se komentarišu teme koje se odnose na ljudska prava, vladavinu prava, imenovanje ili napredovanje u pravosuđu, pravilno funkcionisanje pravosuđa, uključujući nezavisnost pravosuđa ili podelu vlasti.
Radionica je bila dobra prilika da se razgovara o trenutnom stanju u pogledu primene novih tužilačkih zakona, da se ukaže na neke od uočenih nedostataka i da se doprinese zajedničkoj diskusiji o unapređenju u praksi. Zajednički projekat EU/SE „Podrška sprovođenju reforme pravosuđa u Srbiji“ nastaviće da podržava napore da se obezbedi adekvatna primena novog normativnog okvira kroz temeljnu saradnju i dijalog svih zainteresovanih strana.
Program radionice (.pdf)
Izvor: COE, UTS