Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Radovan Lazić i Lidija Komlen Nikolić o posebnim odeljenjima za korupciju

Najnovije:

Podelite članak

Prilog TV N1 o posebnim odeljenjima za korupcijuPrimena novog Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije i terorizma počinje u četvrtak. Ministarstvo pravde podsetilo je da je tim zakonom, pored ostalog, predviđeno formiranje četiri regionalna centra za borbu protiv korupcije i to u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu i Nišu.

Zlata Đorđević iz Transparentnosti Srbija kaže da su velika i opsežna istraživanja pokazala da građani smatraju da je korupcija visoka.

“Zakon koji treba da stupi na snagu više bi trebalo da se osloni na globalni barometar korupcije koji pokazuje koliko građani kažu da su imali dodir s korupcijom, petina je rekla da je dala mito, a trećina ne želi da prijavi korupciju. Dobro je što zakon stupa na snagu, ali ne rešava dva problema. Ne prijavljuje se sitna korupcija, nova odeljenja će se baviti time, drugo je pitanje slučajeva korupcije koji su politički osetljivi, koji se navode u izveštajima državnih organa, a o kojima se ćuti i ne procesuiraju se. To će EU ocenjivati, a mi nemamo presude za korpuciju na visokom nivou”, kaže Đorđević.

Lidija Komlen Nikolić iz Udruženja tužilaca Srbije kaže da je donet zakon i da se država obavezala i drugim pravnim aktima i promoviše borbu protiv korupcije.

“Ne možemo da prejudiciramo da li će biti presuda, samo možemo da predvidimo moguće probleme, koji evidentno postoje. Tek ćemo primenom ovog zakona moći da kažemo kakvi će biti efekti, sada je prerano”, kaže ona.

Đorđević navodi da bi ovaj zakon trebalo da posluži da se tužioci ponašaju proaktivno, pre svega kada je reč o finansijskim istragama.

“Teško je otkriti poreklo novca i doći do tokova novca, problem kod finansijskih istraga je što su spore, od trenutka kad tužilac da naredbu dok dođe do suda kriminalci nađu načina da sakriju imovinu. Intencija zakona je da se to ubrza, da se uvežu državni organi, da bude timski rad i da kriminalci nemaju vremena da sakriju imovinu”, kaže Zlata Đorđević.

Ona ističe da su bitne tri ključne stvari kod primene ovog zakona.

“Ključno je znanje – da se sprovode obuke tužilaca, sudija, zatim resursi – da imaju svu moguću tehniku i ovlašćenja i prostor za rad, da nema pritisaka, da niko ne može da utiče da se neka istraga obustavi. Zakon je potreban, ali je bitnije kakva će biti njegova primena”, navodi ona.

Ministarka pravde Nela Kuburović obišla je Viši sud u Novom Sadu, gde je sa predsednikom tog suda Darkom Tadićem razgovarala o početku primene novog Zakona i početku rada Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije u tom sudu. Predsednik Višeg suda u Novom Sadu istakao je da je taj sud apsolutno spreman za početak efikasne primene novih zakonskih mera.

U Posebnom odeljenju u Višem sudu u Novom Sadu, koje će biti formirano u skladu sa Zakonom, radiće sedam sudija.

Obuku na Pravosudnoj akademiji za primenu novih zakonskih mera prošlo je 610 sudija, tužioca, pripadnika policije, zaposlenih u Upravi za sprečavanje pranja novca, Agenciji za borbu protiv korupcije, Poreskoj policiji i Upravi carine, a očekuje se da tokom marta krene novi krug obuke za sve navedene, zajedno sa svim službenicima za vezu, čije uspostavljanje takodje predviđa Zakon.

Antikorupcijska odeljenja pravosuđa počinju da rade

Počinju sa radom posebna odeljenja tužilaštva i sudova, specijalizovana za borbu protiv korupcije. Da li Srbija dobija sistem za procesuiranje korupcije po uzoru na rumunski, ili je u pitanju, kako kritičari smatraju, još jedna institucija koja će funkcionisati samo na papiru?

Pogledajte i prilog televizije N1.

Izvor: N1

spot_img