Predsednik UO Udruženja tužilaca Srbije Radovan Lazić smatra da slučaj otkrivanja spiska botova SNS-a treba da zainteresuje tužilaštvo, jer postoji mogućnost da se “u tom slučaju radi o ozbiljnoj korupciji”.
Prema rečima Lazića, „samo botovanje po se sebi nije krivično delo, ono može da bude, ako sadrži elemente krivičnog dela ugrožavanja sigurnosti“, međutim ovde se pojavljuje jedna druga sumnja.
„Ovde se pojavljuje jedna sumnja da su ti ljudi koji su bili na listi botova, u stvari, bili zapošljavani u javnim preduzećima i državnim organima, a da nisu imali konkretan posao i da nisu imali konkretna zaduženja. Primali su platu zbog toga što su pisali neke objave i to ukazuje na mogućnost ozbiljne korupcije i to bi trebalo da zainteresuje tužioce. Nisam optimista da će se to desiti, ali bi tužilaštvo u ovom slučaju trebalo da pokrene prdistražne postupke, mada je još uvek rano da bi mogli o tome da govorimo“, objasnio je Lazić u emisiji „Newsnight“.
Komentarišući uvođenje sankcije direktoru BIA Aleksandru Vulinu, Lazić kaže da bi „Vrhovno tužilaštvo trebalo da zatraži informacije od američkog ministrastva finansija koje je izašlo sa takavim saopštenjem“.
„To nije pitanje da li bi trebalo već to tužilaštvo mora da uradi“, rekao je sagovornik N1.
Profesor FPN-a u penziji Čedomir Čupić smatra da u slučaju Vulina nije pitanje stava javnosti, već „ozbiljnosti jedne države“.
„Ovde imate mnogo i ideoloških poruka, jedan vrlo nepijatan odnos jednog dela građana prema SAD i prema Zapadu, zapravo to ne bi trebalo da bude pitanje šta građani misle. Ovde je pitanje ozbiljnosti države, da li ta država funkcioniše ili ne funkcioniše. To što je Amerika uvela sankcije, to je pitanje izvršne vlasti, to je pitanje predsednika koji može da reaguje samo u preporuci i to je pitanje pravosudnih organa u ovom slučaju tužilaštva da pokrene istragu i da traži određene podatke“, ocenio je Čupić.
Na pitanje kako to da imamo hiljade slučajeva gde sistem obećava da će rešiti stvar, a to ne uradi, profesor FPN-a ističe da je to pitanje „zloupotrebe vlasti“.
„Ovde se dešava da vlast preuzima institucije u svoje ruke i onda sa tim institucijama čini razne vrste zloupotreba. To radi što nalazi određene ljude koji su spremni u saradnji sa vlašću da unište institucije. Građani se oslanjaju na institucije i zato one treba da rade po zakonu. Vlast se menja, međutim, što su institucije moćnije, što su nezavisnije to je garancija da se pristojno živi u toj državi“, naveo je Čupić.
Lazić smatra da javnost na pravosuđe gleda kao na „podsistem koji je u velikom problemu“.
„Javnost sasvim opravdano gleda na pravosuđe kao na podsistem vlasti, a to pravosuđe ne sme da bude. I sa ovim ustavnom promenama mi očigledno nismo došli u tu fazu demokratskog razvoja gde je pravosuđe nezavisno“, zaključio je Lazić.
Izvor: N1