Sumnje na kupovinu glasova i narušavanje tajnosti glasanja su, ako se dokažu, krivična dela, pa bi morale da se ispituju po službenoj dužnosti. Za Više javno tužilaštvo, međutim, snimak CINS-a na kome se u kol centru Srpske napredne stranke čuje da je dnevnica na dan izbora 9 hiljada dinara – ako slikate da ste glasali za njih – nema dovoljno elemenata za reagovanje?
Izborno pravo je opšte, jednako, neposredno i tajno. To znači da niko ne može da zna za koga ste glasali, niti ima pravo da vas bilo šta o tome pita, da od vas traži da glasate javno ili da traži dokaze za koga ste glasali, jer je to krivično delo. Zašto onda Više javno tužilaštvo ne reaguje na navode CINS-a o mogućoj kupovini glasova u kol centru Srpske napredne stranke, već lopticu prebacuje na izborne komisije – Republičku i Gradsku?
“Iz priloga CINS-a koji smo videli može se videti da može biti sumnje da se radi o najmanje dva krivična dela protiv izbornih prava. Radi se o krivičnom delu primanje i davanje mita u vezi sa glasanjem i člana 156 Krivičnog zakonika i krivičnom delu povreda tajnosti glasanja i člana 160. Naravno, ako su navodi iz CINS-ove priče tačni. Tužilaštvo bi svakako trebalo da reaguje, radi se o jako osetljivoj stvari”, izjavio je Radovan Lazić, predsednik upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije.
CINS je juče objavio tekst o tome šta je otkrila njihova novinarka, koja je privremeno radila u SNS kol centru, ne otkrivajući da je novinarka. Na tajnom video snimku se čuje da je dnevnica 9 hiljada dinara na dan izbora, ali da pre dolaska na posao mora da glasa, i da slika za koga je glasala, jer je to, kako je rečeno, garancija lojalnosti SNS-u.
“Ja mislim da Tužilaštvo ima i obavezu da reaguje, jer i u sadašnjem Zakonu o krivičnom postupku, svi državni organi, kada imaju informacije da je izvršeno krivično delo, imaju obavezu da o tome obaveste Tužilaštvo. Tužilaštvo je naravno državni organ i kako je besmisleno da obaveštava samo sebe, onda treba da pokrene one postupke za čije je pokretanje nadležno”, objasnio je Radovan Lazić.
Više javno tužilaštvo smatra da snimak nije dovoljan da bi reagovali po službenoj dužnosti. U odgovoru CINS-u navode da Republička i Gradska izborna komisija imaju zakonska ovlašćenja i obavezu da utvrde nepravilnosti i nezakonitosti u izbornom procesu i da, ako nešto utvrde, o tome treba da obaveste Tužilaštvo.
Kako su sumnja na kupovinu glasova i narušavanje tajnosti glasanja krivična dela koja treba da se ispituju po službenoj dužnosti, Insajder je Tužilaštvu uputio dodatna pitanja, koja su ostala bez odgovora:
Kako je Tužilaštvo zaključilo da snimak, objavljen javno, a koji ukazuje na kupovinu glasova, nije bio dovoljan osnov da Tužilaštvo reaguje po službenoj dužnosti?
Zašto Tužilaštvo svoj posao, a to je utvrđivanje krivičnog dela, prebacuje na GIK i RIK, koji za to niti su nadležni, niti imaju kapacitet i ekspertizu?
21. juna 2020. godine, kada su održani lokalni izbori, na društvenim mrežama se pojavio snimak na kome se vidi žena koja na jednom biračkom mestu u Ubu instruira nekoliko birača i proverava njihove glasačke listiće. Posmatračka misija CRTA tada je podnela krivičnu prijavu protiv NN lica zbog tri krivična dela: povrede tajnosti glasanja, povrede prava glasanja i davanja i primanje mita u vezi sa glasanjem. Više javno tužilaštvo tada je odbacilo krivičnu prijavu, uz obrazloženje da ne postoji osnov da je počinjeno krivično delo davanja i primanja mita, dok druga dva krivična dela Tužilaštvo nije pomenulo.