Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije podseća da je medijska kritika rada javnog tužilaštva neophodna u demokratskom društvu, jer mediji predstavljaju čuvara demokratije što se ostvaruje kroz medijski dijalog vlasti i društva.
Kritika rada javnog tužilaštva u celini, kao i javnih tužilaca i zamenika, potrebna ukoliko se zasniva na činjenicama i ukoliko se kritikom skreće pažnja javnosti na probleme od šireg društvenog značaja.
Međutim, u velikom broju slučajeva, izveštavajući o tužilačkim predmetima, mediji su skloni jednostavnoj interpretaciji činjenica i populističkim argumentima. Ovakav pristup preti da kreira nepoverenje građana u pravosuđe.
Izveštavanje pojedinih medija o postupanju zamenika javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Aleksandra Isailovića obiluju podacima koji nisu u međusobnoj vezi. Predmeti u kojima je postupao nazivaju se „nedokučivim“, a pominju se i indicije da ovaj zamenik radi u predmetima koji su interesantni za državu. Nadalje, izveštavanje povodom odluke Aleksandra Isailovića često ima prizvuk senzacionalističkog i može da dovede do neopravdanog kreiranja slike u javnosti da je u ovom slučaju odluka javnog tužilaštva bila pristrasna i da se nije zasnivala na sveobuhvatnoj analizi činjenica i dokaza.
PREDSEDNIK PREDSEDNIŠTVA UTS
Lidija Komlen Nikolić