Sadašnji sastav DVT iz redova izbornih članova, odnosno nosilaca javnotužilacke funkcije, izabran je tokom 2011. godine i mandat im ističe pocetkom 2016. godine. Upozoravamo da postoji intencija da po ubrzanoj proceduri budu predloženi i izabrani šefovi tužilaštava odnosno 91 javni tužilac na period od 6 godina i oko 45 zamenika na prvi mandat u trajanju od 3 godine bez jasnih objektivnih merila, pri čemu podsećamo da je upravo USTP ukazao da je DVT sve dosadašnje godine mandata provelo birajući zamenike javnih tužilaca bez ikakvog pravilnika, koji su po zakonu morali da imaju, a koji tek sada donose, na isteku mandata.
Do kraja godine ističe i mandat Republičkom javnom tužiocu, Tužiocu za organizovani kriminal i Tužiocu za ratne zločine, najznačajnijim tužilackim funkcionerima pa iz tog razloga pitanje njihovog izbora postaje jedno od najznačajnijih državnih pitanja. Sve to ukazuje da članovi DVT koji su na kraju svog mandata i koji de facto nemaju više legitimitet, koji im je sporan jos od 2011. godine kada su sprovodili postupak revizije po prigovorima neizabranih tužilaca, ne mogu da diskreciono odlučuju o kandidatima a da Pravilnik postoji samo formalno.
Postojeći Nacrt zbog koga smo napustili dalji rad u radnoj grupi predviđa da DVT bira Izbornu komisiju, od 3 člana DVT koja ce npr. kod izbora šefova tužilaštava, ocenjivati Program unapređenja i razvoja tužilaštva diskreciono bodovima od 1 do 20, bez jasnih kriterijuma ko će dobiti 3 boda a ko 20, sto predstavlja poroznu koruptivnu tačku, jer ti članovi DVT nakon isteka mandata vraćaju se u svoja tužilaštva u kojima su bili pre izbora u DVT, odnosno oni predlažu svoje buduće sefove.
Nakon predloga, Vlada RS razmatra predloge DVT ali može da izabere samo one koji se nalaze na predloženom spisku DVT. Iz konačne verzije Nacrta izbačeni su dodatni kriterijumi za prvi izbor zamenika javnog tužioca, napredovanje zamenika javnih tužilaca i javnih tužilaca, kao sto su, stručna usavršavanja, specijalizacije, doprinos vladavini prava, radno iskustvo, a očigledno se diskriminišu čitave kategorije kandidata poput sudijskih pomoćnika i tužilačkih pomoćnika koji nemaju 5 godina radnog iskustva.
U vezi svega navedenog USTP će se obratiti Vladi RS, EU delegaciji u Beogradu, OEBSU, Savetu za borbu protiv korupcije, ministru pravde, kao i Ustavnom sudu, ukoliko pravilnik bude usvojen u sadašnjoj formi, kao što smo to učinili i sa Zakonom o Pravosudnoj akademiji, Zakonu o sudijama i Zakonu o javnom tužilaštvu, cije su odredbe oglašene neustavnim po našim inicijativama.
PREDSEDNIK USTP
Lazar Lazović