Sastanak Radne grupe bio je posvećen nezavisnosti javnog tužilaštva i nužnosti izmene Zakona o Državnom veću tužilaca (DVT) pre izbora za novi sastav DVT-a.
Pored Milana Antonijevića, direktora YUCOM-a, govorili su; Čedomir Backović, pomoćnik ministra pravde – Sektor za evropske integracije i međunarodne projekte, šef pregovaračke grupe za poglavlje 23 i predstavnici Udruženja tužilaca Sbije dr Goran Ilić, predsednik UTS-a i Radovan Lazić, predsednik Upravnog odbora UTS-a.
Čedomir Backović govorio je o radnom tekstu Akcionog plana za poglavlje 23 i samostalnosti tužilaštva i tom prilikom je podržao inicijativu i predloge UTS-a o promeni Zakona o DVT. Goran Ilić i Radovan Lazić izneli su stav UTS-a da treba još jednom razmotriti izmene Zakona o Državnom veću tužilaca i to pre sprovođenja procedure izbora za novi saziv.
Predstavnici UTS-a su ukazali na sledeće nedostatke u procesu izbora za članove DVT-a:
- javni tužilac i zamenik javnog tužioca glasaju samo za kandidate sa liste kandidata vrste, odnosno stepena javnog tužilaštva u kojem vrši svoju funkciju, čime se narušava jednakost biračkog prava i uvodi različita vrednost glasova;
- glasanje za kandidate za izborne članove iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca se obavlja na biračkim mestima u javnim tužilaštvima određenim od strane Izborne komisije,što može da rezultira odlukom Komisije da skoro svako tužilaštvo bude biračko mesto, što bi kompromitovalo tajnost postupka, jer bi se glasanje sprovodilo po biračkim mestima od svega nekoliko birača;
UTS je predložio i da se Zakon o DVT izmeni u pravcu da Republički javni tužilac više ne budepredsednika DVTa po funkciji već da se predsednik Veća bira iz reda članova Veća, nosilaca javnotužilačke funkcije, što bi više odgovaralo prirodi DVTa kao organa tužilačke samouprave.
Predstavnici UTSa su ukratko izneli rezultate istraživanja CeSID-a, sprovedenog za potrebe UTS-a 2014. godine, koje ukazuje da tužioci u Srbiji nemaju dovoljno poverenja u Državno veće tužilaca, kao i da smatraju da postojeće uređenje procesa izbora članova DVTa ne obezbeđuje transparetan i fer proces izbora.
Na sastanku je ukazano da poslednja verzija Akcionog plana za poglavlje 23 predviđa aktivnost izmene Zakona o DVT u trećem kvartalu 2015. godine u pravcu povećanja transparetnosti, što bi predstavljalo priliku da se Zakon izmeni u pravcu obezbeđenja transparetnosti u izbornom procesu za članove DVTa. Predviđanjem ovih izmena otklonjen je argument da je Venecijanska komisija savetovala da se Zakon o DVT ne menja pre izmena Ustava. Takođe, budući sastav DVTa će oblikovati njegovu funkciju i ugled među kolegama, s obzirom da prvi i drugi sastav DVTa nose teret reizbora javnih tužilaca i revizije reizbora, tako da je od suštinske važnosti da sledeći sastav DVTa čine kolege koje imaju integritet i ugled u struci.
Predstavnici Društva sudija su podržali predloge UTS za izmenu Zakona o DVT i ukazali da se svi predlozi UTS odnose i na Visoki savet sudstva i da bi oba zakona trebalo menjati pre početka izbornog procesa.
Pored izlagača, sastanku su prisustvovali i predstavnici OEBS-a, Holandske ambasade, Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, i članovi NKEU za poglavlje 23.
NKEU će pripremiti zaključke u kojima će predložiti da je nužno da se izmeni Zakon o DVTu kako bi se obezbedio slobodan, opšti, jednak i neposredan izborni proces, a glasanje bilo tajno.
Beograd, 03. septembar 2015.