Šef Višeg javnog tužilaštva u Beogradu po ko zna koji put iznenađuje stručnu javnost

Najnovije:

Podelite članak

Član predsedništva Udruženja tužilaca Srbije dao je izjavu za emisiju “Newsnight” na televiziji N1.

Radosavljević je za N1 izjavio da ga je iznenadila reakcija VJT na dan izbora. “Moje mišljenje je da je u svakom slučaju tužilaštvo moralo da izda saopštenje da prati šta se dešava i prikuplja informacije i dokaze i da će da reaguje i na svaku najmanju nezakonitost u vezi sa glasanjem”, kaže.

Prema njegovim rečima, „mi na osnovu tih snimaka u toku dana izbora koji su se pojavljivali imamo indicije da je izvršeno neko krivično delo“.

„Da li protiv izbornih prava, falsifikovanje isprava, zloupotreba službenog položaja, ali postoje indicije, ja da sam tužilac, ja bih regaovao. Ne na taj način da treba da izađe na lice mesta, tužilac u Srbiji nema takva ovlašćenja, ali je morao da izda nalog policiji da ispita sva ta saznanja. Policija je mogla da radi razne stvari – da vrši opservaciju mesta gde postoji sumnja da je izvršeno krivično delo, može da uđe u bilo koji objekat bez naloga za pretres uz saglasnost držaoca tog objekta, mogla je da legitimiše ljude, utvrdi njihov identiet, što bi olakšalo i kasnije provere da li je tu izvršeno krivično delo ili nije. Ne znam da li je tužilac u Beogradu reagovao i dao nalog policiji“, kaže on.

Govoreći o saopštenju VJT izdatom na dan izbora, kaže da ga je iznenadila takva reakcija.

„Nije mi jasno odakle da tužilaštvo toliko brzo prikupi podatke da nema dokaza da je izvršeno neko krivično delo. Iz dosadašnje prakse na najprostije predmete čekamo od policije više meseci da nam dostave. Moje mišljenje je da je u svakom slučaju tužilaštvo moralo da izda saopštenje da prati šta se dešava i prikuplja informacije i dokaze i da će da reaguje i na svaku najmanju nezakonitost u vezi sa glasanjem“, kaže.

Ističe da se postavlja pitanje – i ako reaguje tužilaštvo, koliko je vremena potrebno da odradi bilo šta.

„Prikupi dokaze u ovakvim predmetima, tužilac retko koje stvari može da sam uradi bez pomoći policije. Dolazimo do osnovnog problema ovde da nije obezbeđena operativna autonomija kriminalističke policije u odnosu na MUP, policija neretko ne postupa po nalozima tužilaštva. Da uzmemo da je odmah reagovao, ako pričamo o Areni, morao bi od Uprave granične policije da zatraži koja su lica ušla tog dana ili nekoliko dana pre, pa uvid u birački spisak, da upoređuje imena, da traži ko ima dvojno državljanstvo, da traži od policije ko je i kad prijavio prebivalište, da otkrije ko su vlasnici stanova“, kaže.

Sve to, dodaje, tužilac ne može da uradi sam, već mora preko policije.

„Postavlja se pitanje da li bi policija uopšte reagovala, dostavila podatke i ako bi, kada bi. Smatram da je moralo da reaguje, da kaže da prati situaciju, prikuplja dokaze, činjenice i da će u skladu sa njima ili pokrenuti krivični postupak ili odbaciti krivične prijave. Ovako smo došli u situaciju da je reklo da nema dokaza, bez sprovedenog postupka“, kaže Radosavljević.

Izvor: N1

spot_img