Ministar pravde i državne uprave rekao je da “imuno lanac” jedne države čine policija, tužilaštvo i sudstvo. Ako jedna od karika u tom lancu ne funkcioniše dobro, taj lanac puca, ističe Selaković.
Selaković je, otvarajući konferenciju “Reforma krivičnog prava” na Kopaoniku, rekao i da nije zadovoljan kako sistem funkcioniše, kao i da postoji veliki broj razloga zašto se danas ne možemo pohvaliti sistemom – ni zbog efikasnosti, ni zbog načina rada krivično-pravnih organa.
Sa jedne strane problemi počivaju na zastarelim metodama rada našeg tužilaštva i policije, nesavršenosti zakonodavstva i nedostatku prostora za vođenje krivičnog postupka, njegovoj lošoj alokaciji i zastarelosti tehničkih pomagala, rekao je Selaković.
“Ovo su problemi. Grubi nacrti rešenja definisani su u dve nacionalne strategije koje primenjujemo, strategiji reforme pravosuđa i strategiji borbe protiv koprucije”, podsetio je Selaković i dodao da je za tužilaštvo bitno nekoliko mera, sprovođenje zakonika o krivičnom postupku, dosledno kada je u pitanju odnos tužilaštva i policije, te da se mora zaista ostvariti načelo da javni tužilac rukovodi i usmerava pretkrivični postupak.
Selaković je naveo i da je neophodno izvršiti aposlutnu specijalizaciju tužilaštva, prvenstveno osnažiti antikoruptivna odeljenja, ali i osnovati nova, za najteže zločine, krvne i seksualne delikte.
“Tužilac danas u 21. veku više ne sme da bude sam. Kriminal se umrežio na svetskom nivou, a kriminalce savetuju sjajni ekonomisti, iza njih stoje čitavi timovi koji pljačkaju i pustoše. Videli smo kako izgleda kada su tajkunizovali i opljačkali Srbiju, a o sistemu niko nije vodio računa”, dodao je Selaković.
Ministar pravde je najavio tačan raspored mera i aktivnosti jačanja krivično-pravnog sistema koje će biti predviđene manjim akcionom planom koji će biti izrađen do jeseni.
Jedan od zadataka u oblasti evrointegracija, ministar je naveo promenu svesti i načina rada istakavši da “ako ne budemo u stanju da pratimo promene, sistem će nas izbaciti iz sebe”.
Na Kopaoniku se održava konferencija “Reforma krivičnog prava” u organizaciji Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji i projekta Unapređenja dostupnosti pravde u Srbiji koji sprovodi IMG i Nemačka fondacija za međunarodnu pravnu saradnju.
Na otvaranju konferencije koja je okupila veliki broj profesora krivičnog prava, sudija, tužilaca, advokata i profesora Policijske akademije govorili su i zamenik javnog tužioca Republičkog javnog tužilaštva Goran Ilić i profesor Pravnog fakulteta Milan Škulić.Izvor: www.rts.rs