Ceo projekat izveden je uz podršku ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu i Fondacije za otvoreno društvo, a u saradnji sa Topličkim centrom za demokratiju i ljudska prava i Užičkim centrom za ljudska prava i demokratiju.
Seminaru je prisustvovalo četrdeset učesnika i to iz apelacionih, osnovnih i viših tužilaštava sa područja Beograda, Kragujevca, Novog Sada, Užica, Kraljeva, Pirota, Prijepolja, Čačka, Novog Pazara, Pančeva, Sremske Mitrovice, Paraćina i Valjeva.
Narednog dana izlaganje na temu zaštite konkurencije i monopola nastavio je Čedomir Radojčić rukovodilac sektora u Komisiji za zaštitu konkurencije sa temom “Uloga i rad Komisije za zaštitu konkurencije”.
Poslednji predavač bio je profesor Miroslav Prokopijević, iz Instituta za Evropske studije sa temama “Politika konkurencije, EU, Srbija” i “Cena korupcije sa posebnim osvrtom na politiku konkurencije”.
Predavači su upoznali učesnike sa iskustvima koja je Slovenija imala prilikom pristupanja EU u oblasti zaštite konkurencije i borbe protiv monopola, ujedno upoznajući učesnike sa neminovnim izazovima u ovim oblastima sa kojima će se Srbija sresti u procesu pridruživanja EU. Prisutnima je približen rad Agencije za borbu protiv korupcije kao i problemi sa kojima se susreće u praksi.
Predavači su naglasili da se dešava da se sudovi i pored intervencije Komisije za zaštitu konkurencije ne bave dovoljno pitanjem zaštite konkurencije.
Predavači su se fokusirali na objašnjenje samih struktura narušavanja konkurencije prema važećoj pravnoj regulativi, pri tome navodeći veliki broj praktičnih primera i šema zloupotrebe koje postoje kako na domaćem, tako i stranom, odnosno međunarodnom terenu.
Takođe, predstavili su postojeće značajne odluke Evropske komisije, kao i izabrane odluke Evropskog suda pravde.
Na samom kraju izlaganja predavači su naglasili da je s obzirom na primenu novog ZKP i šira tužilačka ovlašćenja koja su ustanovljena, neophodno da se tužioci što bliže upoznaju sa propisima u oblasti korupcije i daljim razvojem i pravnim regulisanjem ove oblasti.
U okviru održanog seminara na Mećavniku učesnicima je podeljena i publikacija „Zaštita konkurencije i suzbijanje monopola“. Publikacija je odštampana u tiražu od 1000 primeraka i poslata na adrese svih relevantnih subjekata i institucija koje učestvuju u procesu zaštite konkurencije.
Publikacija se bavi sledećim temama „Zaštitom konkurencije u Srbiji; davanjem odgovora na pitanje zašto je potrebna politika konkurencije u Srbiji; politikom konkurencije u javnim nabavkama; zloupotrebom dominantnog položaja ekonomski moćnijih subjekata i na samom kraju izdanja pokušava da na praktičnom primeru objasni anatomiju povrede prava konkurencije u Srbiji”.
Učesnici su na kraju seminara popunili upitnike za evaluaciju seminara. Organizacija seminara, tema i sami izlagači ocenjeni su visokim ocenama, što govori da je ceo seminar protekao uspešno.