Širenje ideje evropskih integracija

Najnovije:

Podelite članak

Projekat „širenje ideje evropskih integracija među javnim tužiocima“ je realizovan uz pomoć Evropske agencije za rekonstrukciju (EAR), odnosno Evropske komisije. Imao je za cilj da pruži podršku evropskim integracijama naše zemlje kroz pripremu javnotužilačkog sistema za ovaj proces. Aktivnosti su bile usmerene na jačanje informisanosti javnih tužilaca, njihovih zamenika, kao i stručnih saradnika o evropskim integracijama i zajedničkim pravnim tekovinama EU. Organizovane su i debate u skladu sa evropskim standardima. Kao rezultat ovih debata, sačinjeni su i nacrti konkretnih zakonskih predloga. Napori su bili usmereni i na jačanje pravosudne saradnje, kao i na intenziviranje učešća javnih tužilaca iz Srbije u međunarodnim asocijacijama.  Projekat je trajao 12 meseci.

250509.eu-fin-3

U toku implementacije projekta organizovano je 35 okruglih stolova na teritoriji čitave Republike Srbije. Prva dva treninga su održana u Beogradu i imala su za cilj osposobljavanje određenog broja tužilaca za dalje obučavanje i prenošenje znanja o značaju evropskih integracija na druge tužioce. Na ova dva treninga predavači su bili Nenad Vujić, direktor Pravosudnog centra, Mario Reljanović, istraživač – saradnik Instituta za uporedno pravo i Robert Sepi, generalni sekretar kancelarije ombudsmana. Održana su 24 okrugla stola sa temom “Upoznavanje sa pravosuđem, unutrašnjim poslovima i institucijama Evropske unije, EUROJUST i evropski nalog za hapšenje” i to u sledećim mestima: šabac, Pančevo, Ečka, Novi Pazar, Kruševac, Valjevo, Arilje, Zaječar, Vranje, Lebane, Smederevo, Prokuplje, Subotica, Jagodina, Čačak, Novi Sad, Sremska Mitrovica, Sombor, Banja Koviljača, Brus, Kraljevo, Niš, Pirot, Surdulica i Prolom Banja. Na četiri okrugla stola tema je bila “Upoznavanje sa pravosuđem, unutrašnjim poslovima i institucijama Evropske unije, EUROJUST i evropski nalog za hapšenje i međunarodna saradnja u krivičnim stvarima”. Ovi treninzi su održani u Surdulici, Lebanu, Prolom Banji i Vrnjačkoj Banji. “Rodna ravnopravnost i evropske integracije” je tema koja je bila prezentovana na četiri okrugla stola održana u Valjevu, Pančevu, Banji Koviljači i Divčibarama.

U okviru projekta izdata je i publikacija: Evropska unija, Proces pridruživanja, Treci stub i Značaj za javno tužilaštvo u Republici Srbiji, Projekat finansira EU kroz fond za Evropske integracije kojim rukovodi Delegacija Evropske komisije a tehnički realizuje Press Now. Autori su mr Marina Matić i mr Mario Reljanović.

spot_img