– Nedorečenost zakona se ogleda u tome sto nije propisano kako izvrsiti rangiranje polaznika Pravosudne akademije kojih ima ukupno 64 sa maksimalnom ocenom i testirane sudijske i tuzilačke pomoćnike sa maksimalnom ocenom. DVT je mogao da diskreciono bira po slobodnoj volji, međutim ograničio je sebi diskreciona ovlašćenja i u osporenom Pravilniku propisao Komisiju za prethodno rangiranje koju cine 3 izborna člana koji obavljaju razgovore sa svim kandidatima, a koja prilikom vrednovanja kandidata uzimaju u obzir radno iskustvo, doprinos vladavini prava, objavljene stručne i naučne radove – navodi on.
Prema rečima našeg sagovornika u praksi Ustavnog suda usvajanje privremenih mera nije uobičajeno.
– Novi saziv DVT iz 2016. godine sveo je uticaj politike na minimum prilikom predlaganja izbora javnih tužilaca. Izborni članovi, njih šest i Republički JT su čak u nekoliko navrata preglašavali predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti. Pre dva meseca predlog DVT za 11 šefova tužilaštava nije prošao u skupštini, poslanici nisu glasali i poništen je oglas. Drugi udar na samostalnost DVT je od strane Ustavnog suda i privremene mere da se navodno obustave izbori tužilaca, međutim pred DVT su okončani postupci selekcije i predlaganja kandidata – kaže Stefanović i dodaje da u novom predlogu za izbor 18 zamenika javnih tuzilaca nije bilo diskriminacije, jer su predložena i dva korisnika početne obuke Pravosudne akademije.
Skupštinski Odbor za pravosuđe predložio je danas parlamentu da izabere 18 zamenika tužilaca u 14 osnovnih javnih tužilaštava u Srbiji, na predlog Državnog veća tužilaca (DVT), a koji se prvi put biraju na te funkcije.
Član DVT Sandra Kulezić rekla je na sednici odbora da je na konkursu učestvovalo 190 kandidata, od koga je posle ispita i razgovora pred DVT predloženo 18, koji su ocenjeni maksimalnom ocenom.
Reč je, dodaje, o kandidatima koji su predloženi za prvi izbor na mesto zamenika tužilaca.
– Odluku o predozima kandidatima DVT donelo je 14. jula, a taj predlog je parlamentu upućen 17. jula – navela je Kulezić.
Uz predlog, kako je rekla, dostavljenje su i biografije kandidata, od kojih četvoro imaju više od 10 godina radnog staža, četvoro 10 godina radnog staža, petoro između sedam i 10 godina, a petoro između pet i sedam godina radnog staža.
Za zamenika tužioca u Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu predloženi su Svetlana Bogdanović, Anđela Kaličanin Vuletić, Maja Stojanović i Jovana Stojiljković.
Za zamenike tužioca u Drugom osnovnom javnom tužilastsvu u Beogradu predloženi su Nikola Stojanović, u Trećem osnovnom javnom tužilašvu u Beogradu Ivana Kovačević, a u Osnovnom tužilaštvu u Obrenovcu predložen je Vladimir Veljković.
Za zamenika tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Pančevu predložena je Ljiljana Ognjanović Rošu, u Osnovnom javnom tužilaštvu u Velikoj Plani Željko Marković, u Osnovnom javnom tužilaštvu u Zrenjaninu Branka Barjamović, a za zamenika tužioca u Osnovnom javnom tužilastsvu u Bečeju predložen je Djorđe Jovičić.
Za zamenike tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici predložena je Tatjana Popovac, u Osnovnom javnom tužilštvau u Šapcu Jelena Aleksić i Jelena Veselinović, a za zamenika tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Kruševcu Mikica Karić.
Za zamenika tužioca u osnovnom javnom tužilastsvu u Kraljevu predložen je Aleksandar Jovanović, u Osnovnom javnom tužilastsvu u Nišu Ninoslav Volarević, a u Osnovnom javnom tužilaštvu u Požerevcu Vladanka Pantić.
U raspravi, poslanik DJB Dušan Pavlović rekao je da nema primedbu u vezi sa predloženim kandidatima, ali i naveo da su u proceduri selekcije kandidata i dalje neke stvari sporne.
Pavlović kaže da zakon predviđa da se stručnost i sposobnost kandidata ocenjuje na ispitu između jedan i pet, a da su 22 kandidata ocenjena osmicom zbog dodatnih kriterijuma koje primenjuje DVT u intervjuu sa kandidatima, odnosno dodatnim ocenjivanjem od jedan do tri.
– Kako se došlo do ocene osam, ako zakon propisuje da se ocenjuju od jedna do pet? – upitao je Pavlović.
On je upitao i na koji način je obavljena selekcija, budući da je na ispitu 22 kandidata imalo maksimalnu ocenu, a od njih je predloženo četiri kandidata za Osnovno tužlaštvo u Beogradu.
Naveo je i da je intervju važan element na osnovu koga se formira odluka, te da bi zato DVT trebalo da inicira promenu zakona koji bi zapravo propisao minimalne uslove koje kandidat treba da ispuni.
Inače, Ustavni sud Srbije prošle nedelje je doneo odluku da suspenduje primenu Pravilnika za izbor zamenika javnih tužilaca koji se prvi put biraju do konačne odluke o inicijativi za utvrđivanje nezakonitosti tog Pravilnika.
Tim povodom juče se Ustavni sud oglasio u otvorenom pismu javnosti te su skrenuli pažnju da je u ovom momentu samo pokrenut postupak utvrđivanja nezakonitosti.
To, kako je ukazano, ne mora da znači da će biti i doneta odluka Ustavnog suda da je Pravinlik nezakonit – kako je to predstavio podnosilac inicijative – Alumni klub Pravosudne akademije (koji čine diplomci te akademije koji se školuju za sudije i tužioce).
Izvor: Blic, autor: B.B.