Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”

Najnovije:

Podelite članak

Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”Udruženje tužilaca Srbije u saradnji sa Savetovalištem protiv nasilja u porodici organizovalo je trening  na Srebrnom jezeru 28 – 29. novembra 2014. za advokate koji su članovi mreže Savetovališta za pravnu pomoć žrtvama porodičnog nasilja.

Cilj treninga bio je da se učesnici bolje upoznaju sa problematikom i složenošću porodičnog nasilja, mehanizmima za njegovo sprečavanje, ulogom različitih institucija u sferi borbe protiv porodičnog nasilja, iskustvima prisutnih predavača, kao i sa modelima saradnje i mrežom institucija protiv porodičnog nasilja, kao i naporima lokalnih institucija ka daljem udruživanju radi suzbijanja porodičnog nasilja.

Ugledni stručnjaci sa praksom u oblasti porodičnog nasilja podelili su iskustva i pokrili veliki broj tema koje se tiču ovog značajnog društvenog problema i u konstruktivnoj diskusijii pružili priliku učesnicima seminara da podele i svoja mišljenja u pogledu ovog društvenog problema.

Prisutne je pozdravila mr Jasmina Kiurski, zamenica Apelacionog javnog tužioca u Beogradu i tom prilikom predstavila predavače i ciljeve koji se žele ostvariti projektom Udruženja. Nakon gospođe Kiurski učesnicima se obratila Gordana Jekić Bradajić, zamenica Apelacionog javnog tužioca u Beogradu. Ona je u razgovoru učesnicima predstavila osnovne pojmove za razumevanje nasilja u porodici, oblike njegovog  ispoljavanja kao i najčešće probleme sa kojima se nadležne institucije susreću u praksi.

Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”

Nakon pauze učesnicima se obratio Milan Žarković, profesor na Kriminalističko – policijskoj akademiji. On je učesnike upoznao sa najbitnijim međunarodnim pravnim aktima,  nacionalnim strateškim dokumentima i drugim pravnim izvorima za suprotstavljanje  nasilju u porodici. Nakon njega, učesnicima se ponovo obratila Jasmina Kiurski i bliže ih upoznala sa nacionalnim zakonodavstvom od značaja za suprotstavljanje nasilju u porodici.

U narednom delu diskusije učesnicima se obratio Milan Stanić, načelnik Odeljenja za javni red i mir policijske uprave za grad Beograd, predstavljajući iskustva u postupanju policijskih službenika u slučajevima  porodičnog nasilja. Nakon njega prisutnim učesnicima obratila se Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici i Sigurne kuće prezentujući temu nasilje nije sudbina to je stanje iz koga može da se izađe, kroz prizmu sopstvenog iskustva u radu na slučajevima porodičnog nasilja.

Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”

Nakon pauze učesnicima se obratila Ivana Vlaović, sudija Prekršajnog suda u Beogradu, upoznajući učesnike sa postupkom pred prekršajnim sudom u slučajevima prekršaja sa elementima nasilja u porodici.

Nakon izlaganja usledila je diskusija.

U toku diskusije učesnici su posebno pohvalili pojašnjenja međunarodnih pravnih akata i rešenja koja oni predviđaju i upoznali predavače sa najznačajnijim problemima sa kojima se susreću u svom radu:

  • u pojedinim tužilaštvima, u slučajevima i kada ima više oštećenih lica, goni za jedno krivično delo iz čl.194 KZ i ako prema zakonu i prema stavu sudske prakse ima onoliko krivičnih dela koliko ima oštećenih lica, čime se učinilac privileguje, jer odgovara samo za jedno krivično delo;
  • tužilaštva i centri za socijalni rad ne primenjuju ovlašćenja iz Porodičnog zakona i ne podnose tužbe za mere zaštite od  nasilja u porodici;
  • ne uzimaju se kao dokaz u postupku protiv okrivljenog fotografije žrtava nasilja.

Narednog dana prva se učesnicima obratila Biljana Sinanović, sudija Vrhovnog kasacionog suda, prezentujući položaj žrtve nasilja u porodici u krivičnom postupku. Nakon nje učesnicima se obratio profesor dr Slobodan Savić sa Instituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu, koji je predstavio sudsko medicinske aspekte postupanja kod  nasilja u porodici.

Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”Trening u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”

Nakon profesora Savića učesnicima se obratio Slobodan Josimović, zamenik Višeg javnog tužioca u Novom Sadu. On je u interakciji sa učesnicima predstavio zrenjaninski model  saradnje i koordinacije javnog tužilaštva, policije, Centra za socijalni rad i suda u suočavanju sa porodičnim nasiljem.

Takođe, s obzirom da je od početka uključen u sprovođenje projekta, predstavio je i  najznačajnija iskustva drugih tužilaštava koja su bila uključena u mrežu institucija za borbu protiv porodičnog nasilja.

Na samom kraju učesnicima se obratila Maja Stojanović, psiholog, porodični psihoterapeut, i rukovodilac Savetovališta za porodicu Centra za socijalni rad u Nišu. Ona je predstavila iskustva Centra u primeni psihosocijalnog tretmana počinilaca nasilja u partnerskim odnosima.

Nakon njenog izlaganja, usledila je diskusija. U toku diskusije učesnici su izneli još neke od problema sa kojima se suočavaju u radu kao i zaključke sa seminara.

Učesnici su izneli kao probleme sledeća iskustva:

  • da se često dešava da se bez bez jasnih kriterijuma i bez mišljenja žrtve porodičnog nasilja, primenjuje institut odlaganja krivičnog gonjenja prema učiniocima,
  • da pojedine sudije i tužioci nisu senzibilisane za rad sa žrtvama porodičnog nasilja,
  • da se žrtvama nedodeljuje status posebno osetljivog svedoka, niti omogućava ispitivanje bez prisustva učinioca.

Kao neki od zaključaka sa seminara učesnici su naveli da je potrebno uključiti i veštake psihijatre u mrežu koja bi pomagala žrtvama porodičnog nasilja u postupku. Takođe, navedeno je da bilo dobro da se kao predavač na nekom od narednih skupova pojavi advokat koji je prošao obuku i imao praksu u radu sa slučajevima porodičnog nasilja. Učesnici su pohvalili seminar kao interaktivan i kao dobru priliku da se otvore i pronađu rešenja za pitanja koja se mogu kasnije pojaviti u praksi.

Posebno je pohvaljeno predavanje profesora dr Slobodana Savića u smislu inovativnih saznanja kako bi trebalo ispitivati veštaka medicinske struke u vezi etiologije, lokacije i načina nanošenja povreda na telu žrtve.

Na seminaru na Srebrnom jezeru prisustvovalo je ukupno 36 advokata Niša, Zaječara, Beograda, Čačka, Kruševca, Ljiga, Mionice, Pirota, Požarevca, Velike Plane, Kragujevca, Kraljeva i Gamzigrada. Učesnicima treninga podeljeni su evaluacioni upitnici kako bi se utvrdio kvalitet treninga i stepen zadovoljstva učesnika načinom organizacije. Rezultati evaluacije pokazali su da je seminar protekao uspešno i komentari učesnika upućuju da bi bilo poželjno organizovati još ovakvih događaja.

spot_img