On je dodao da postoji jasno propisan disciplinski postupak, kao i državni organ koji je nadležan ukoliko postoji osnov za razrešenje tužioca.
“Birači i ne kažnjavaju takav vid obraćanja, ovo nije prvi put da predsednik ima tu vrstu atakirinanja prema nosiocima pravosudne funkcije. On poznaje javno mnjenje, možda je i popularno napadati nosioce pravosudne funkcije – postoji percepcija javnosti da su tužioci i sudije korumpirani, tretirani smo kao činovnici srednjeg državnog ranga”, dodao je.
Naveo je da se predsednik “obraća onom delu javnosti koji na to reaguje benevolentno”.
“Postoji formalna podeljenost vlasti, ali ne i suštinska. Imamo jednu figuru koja ima vrlo uzak krug ovlašćenja, preuzima na sebe ovlašćenja drugih grana vlasti. Zato ovi mladi ljudi marširaju i kažu da žele da svako radi svoj posao, da se svako ponaša u skladu sa onim što mu je ustav darovao”, dodao je.
Istakao je da su “reakcije VST na određene istupe Stefanovića – bile i negativne”.
“Da li su one bile u skladu sa mojim ukusom – mislim da su trebalo da budu oštrije u nekim delovima, kada smo imali istupe Stefanovića prema tužiteljkama Savović i Paunović i drugima, pre oko dve godine. I tada smo imali mlak odgovor VST”, dodao je.
Naveo je da se “kolege koje su potpisale nekoliko peticija i saopštenja nisu motivisane strahom, nego solidarnosti”.
“Koliko vidim, svaka izjava predsednika ili drugih činilaca u izvršnoj vlasti ili poltičara pozicije i opozicije – sve više ujedinjuje kolege u zajedničkom nastupu. Rekao sam da je probuđen politički život u uspavanoj Srbiji, mislim da je probuđen i pravosudni život u Srbiji. Bio sam svestan da je sve vreme bio sputavan i nedovoljno artikulisan, ali su sve izjave dovele do toga da se ujedine i solidarišu”, dodao je.
Istakao je da je na prošloj sednici Visokog saveta tužilaštva, koja je bila pre oko dva meseca, izrazio zabrinutost “zašto se ne oglašavaju”.