Predsednik Upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije Radovan Lazić gostovao je u emisiji “Dan uživo” na televiziji N1.
U demokratskom sistemu tužilaštvo treba da bude zaštitinik i zastupnik javnog interesa, kroz gonjenje izvršilaca krivičnih dela ali i kroz druge nadležnosti kao što je zaštita prava, a koja u našem sistemu još nije predata u nadležnost tužilaštava, rekao je Radovan Lazić.
On je gostujući u Danu uživo rekao da u našoj zemlji politička vlast tužilaštvo doživljava kao mač u svojim rukama.
„I ova i prošle vlasti, gotovo sve, tako doživljavaju tužilaštvo, kao mač u svojim rukama. To ne treba tako da bude. Tužilaštvo treba, u prvom redu, da bude zastupnik pravde i javnog interesa bez obzira na to ko je na vlasti i bez obzira na to ko je na udaru javnog interesa ili vlasti. Mi smo to čak i terminološki to prihvatili pa nam se tužilaštvo zove Javno tužilaštvo, upravo zbog toga jer treba da štiti javni interes“, rekao je Lazić.
On je naveo i da građani Srbije nisu imali priliku da vide takvo tužilaštvo, koje radi u zaštiti javnog interesa.
„O mnogim velikim aferama ili nekim nazovi aferama tužilaštvo se nije oglašavalo i stalno smo nailazili na zid ćutanja, osim zaista retkih izuzetaka. Afere, Savamala, Krušik i druge, pa građani su opravdano nezadovoljni kada tužilaštvo ćuti jer mi tada ne znamo da li se nešto radi ili ne, ima li ili nema efekata, ako nema zašto ih nema. Te teme javnost sa pravom interesuju. Interesantno je da tužilaštvo i kada postupa u skladu sa zakonom ni tada ne daje javna obaveštenja. Ja ne znam da li postoji služba u tužilaštvu koja radi sa medijima? Uredu je i ne mora vrhovni tužilac time da se bavi već može da ima svoju službu. Mada bi bilo dobro i da se po pojedinim pitanjima i sam Vrhovni tužilac oglasi. Naša Vrhovna tužiteljka Zagorka Dolovac, ne sećam se da je reagovala povodom velikih afera, jedino da je postojalo neko reagovanje koje mi je promaklo“, rekao je Lazić.
On kao naperedak u radu pravosuđa vidi i to što je sednica Visokog saveta tužilaca prvi put bila javna.
„Prvi put se desilo da je sednica Visokog saveta tužilaca bila prenošena praktično u realnom vremenu. To je meni pozitivan utisak. Drugi utisak je da je način vođenja sednice bio mnogo primereniji nego kada sam ja bio u njemu. Predsedavajući je na ovoj sednici bio jako tolerantan. Meni se nekada ranije dešavalo da mi ne daju reč ili bi mi bila iznenada oduzimana. Ova sednica je u odnosu na prethodni period bolja. Međutim imao sam i negativan utisak, a to je da mi se čini da većina članova Visokog saveta tužilaštava nije razumela ustavne promene, nove zakone o Javnom tužilaštvu i Visokom savetu tužilaštva. Imao sam utisak da su odluke o tim zakonima već bile donete i da su na sednici su samo izglasane. Samo su dvojica kolega na sednici diskutovala o tome, Milovanović i Pavlović. Moj utisak je da su se ostali članovi javljali samo kada su bili isprovocirani diskusijom njih dvojice i da nije bilo Milovanovića i Pavlovića čini mi se da bi se samo glasalo. Nije postojao demokratski duh razmatranja i obrazloženja predloga. Čuli smo od njih dvojice neke primedbe, ali nismo čuli odgovore zašto su te primedbe dobre ili loše“, objasnio je tužilac.
Kada je reč o zahtevu Tužilaštva za organizovani kriminal da se Srbiji dostave informacije o šefu BIA Aleksandru Vulinu kojima ga SAD terete da je umešan u trgovinu drogom i oružjem, Lazić smatra da je bilo „prirodnije“ da je taj zahtev uputilo Vrhovno tužilaštvo.
„Tužilaštvo za organizovani kriminal je reagovalo na slučaj sankcija Vulinu i zatražilo je informacije od SAD. Mislim da bi bilo bolje da je reagovalo, odnosno, to uradilo Vrhovno tužilaštvo. To bi bilo prirodno jer to tužilaštvo ima odeljenje za međunarodnu saradnju i ima nadležnosti da stupi u kontak sa nadležnim organima SAD sa kojima treba da se podele takve informacije. Zahtev koji je uputilo Tužilaštvo za organizovani kriminal nije greška, jer je su sva tužilaštva u državi jedinstven organ“, objasnio je Lazić.
Komentarišući kritike građana na rad tužilaštva i Vrhovne tužiteljke Zagorke Dolovac, Lazić je rekao da građani imaju pravo na kritike.
„Ta funkcija je javna i građani imaju pravo da kritikuju i postavljaju pitanja, da traže objašnjenja u okviru njihovih nadležnosti. Razloga za nezadovoljstvo građana ima. Ja mislim da bi javni interes mogao da se štiti mnogo bolje u Srbiji. Siguran sam da su tužioci i tužilaštva postupali u svakom slučaju ali mi ne znamo kako su ih rešili – da li optuženjem ili su odustajali od daljeg gonjenja. Takođe, suština je što ne znamo ni razloge zašto se nekada nešto gonilo, a nekada ne. Tužilaštvo to nije obrazlagalo. Čak i kada je od njih to traženo po zahtevu o informacijama od javnog značaja i tada su odbijali da obrazlože i plaćali su kazne. A čim se nešto krije građani imaju puno pravo da sumnjaju i da takva pitanja postavljaju“, rekao je tužilac Lazić.
Izvor: N1