Prema istraživanju CESID-a koje je danas predstavljeno na konferenciji za novinare Udruženja tužilaca Srbije, 47 odsto anketiranih smatra da su uticaji političkih stranaka uticali na izbore tužilaca.
Njih 13 odsto smatra da su prilikom izbora tužilaca doprinos dale prijateljske i rođačke veze, tri odsto ispitanika da su se u izbor mešale interesne grupe (tajkune, privredne, kriminalne…), dok 37 odsto misli da je za izbor bilo presudno znanje i autoritet tužioca.
Istraživanje je, prema rečima predsednika Udruženja tužilaca Gorana Ilića, reprezentativno i sprovedeno je anketiranjem 521 tužioca i zamenika tužilaca.
Ilić je ukazao da su tužioci reformu iz 2009. ocenili kao lošu, a smatraju da stanje nije popravljeno ni promenama 2012. godine.
Tužioci su takođe pokazali nepoverenje prema DVT-u , telu koje treba da ih predstavlja i koje je najviši organ u sistemu tužilaštva u Srbiji, dodao je Ilić i naglasio da se Udruženje zalaže da izmene zakona kojima će se taj obezbediti nezavisnost i zaštita samostalnost u radu tog organa.
Sekretar Državnog veća tužilaca Tomo Zorić rekao je da će to telo zajedno sa udruženjem tražiti najbolja rešenja i istakao da su integritet i nezavisnost najvažniji za delovanje javnog tužilaštva.
Na konferenciji su govorili i ambasadori Holandije Lorent Stokvis i misije OEBS Peter Burkhard čije su institucije podržale ovo istraživanje.
Obojica su istakla da će pomoći Udruženju u naporima za otklanjanje svih spoljnih uticaja na tužilaštvo i jačanje integriteta te profesije ključne za vladavinu prava.