Najstarije i najveće profesionalo udruženje javnih tužilaca u Srbiji pozitivno ocenjuje najavljene ustavne promene u oblasti pravosuđa
Ukidanje monokratskog sistema, veća samostalnost javnih tužilaca, proširena definicija imuniteta javnih tužilaca i dodeljivanje nadležnosti rešavanja statusnih pitanja Visokom savetu tužilaštva biće najznačajnije pozitivne promene u pravosuđu ukoliko bude usvojen sadašnji Predlog izmena Ustava, glavna je poruka sa konferencije „U susret izmenama Ustava“ koju je organizovalo Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije (UTS), obeležavajući 20 godina svog postojanja.
„U godini u kojoj obeležavamo za nas veliki jubilej na korak smo od ostvarivanja jednog od naših najbitnijih ciljeva: sistemske izmene organizacije javnog tužilaštva i ukidanja monokratskog sistema. Ima još mnogo prostora za unapređenje položaja tužilaca i sudija ali će ova promena u Ustavu, ako bude usvojena uz poštovanje preporuka Venecijanske komisije, biti istorijska prekretnica“, ocenila je Lidija Komlen Nikolić, predsednica Predsedništva UTS, najstarijeg i najbrojnijeg profesionalnog udruženja javnih tužilaca u Srbiji, otvarajući konferenciju.
Ona je istakla da je Udruženje aktivno učestvovalo u radnoj grupi koja je izradila predlog nacrta ustavnih amandmana, koji je usvojen od strane Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo. Znatan broj predloga Udruženja ušao je u tekst nacrta koji je poslat Venecijanskoj komisiji na mišljenje.
Milan Tkalac, član Državnog veća tužilaca i predstavnik Republičkog javnog tužilaštva, ocenio je da je proces izmene Ustava izuzetno kompleksan i da i današnji skup treba da bude mesto produbljivanja dijaloga o ustavnim promenama. „Izmene ustava donose napredak u oblasti vladavine prava ali su, istovremeno, i uslov za otvaranje novih klastera u procesu pridruživanja Evropskoj uniji“, rekao je Vladimir Vinš, viši savetnik iz Ministarstva pravde.
Tokom konferencije se moglo čuti da, kad je reč o tužilaštvu, najveća promena ogleda se u ukidanju monokratskog sistema. Vrhovni javni tužilac neće biti jedini titular javnotužilačke funkcije već će to biti svi javni tužioci i glavni tužioci. Takođe, izmeštanje izbora šefova tužilaštava iz nadležnosti izvršne i zakonodavne vlasti je upravo korak ka smanjenju političkog uticaja na tužilaštvo.
Da li će predložene izmene Ustava zaista smanjiti politički uticaj na pravosuđe, što je osnovni cilj, ne zavisi samo od promene teksta Ustava već od toga kako će se te promene sprovoditi u praksi. Kad se promeni Ustav, čeka nas donošenje pravosudnih zakona a onda i najteža stvar – promena svesti sudija i tužilaca, koji treba da rade svoj posao bez autocenzure i otporni na sve vrste pritisaka, poručuje UTS.
Na konferenciji UTS govorili su i predstavnici Delegacije Evropske unije u Srbiji, Misije Saveta Evrope, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, ambasada kraljevina Švedske i Holandije i Evropskog udruženja sudija i tužilaca za slobodu i demokratiju (MEDEL).
Program konferencije možete pogledati OVDE.
Brošuru povodom jubileja – 20 godina Udruženja možete preuzeti OVDE.