Sudije i tužioci nisu nezavisni, podložni su političkim uticajima i nisu dovoljno obučeni za rad, pravosuđe je sporo, a izmene nosećih zakona previše česte – to su osnovne primedbe koje je uputila Evropska komisija. Prvi problem leži u Ustavu, slažu se sagovornici N1
“Naš ustav praktično osigurava politički uticaj na naše pravosuđe”, smatra Goran Ilić iz Udruženja tužilaca Srbije.
Prema Ustavu, Skupština Srbije bira sudije i tužioce na prvu funkciju, ali i predsednike sudova i članove Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca. Članovi tih strukovnih tela biraju ostale sudije i tužioce, pa se na taj način stvara začarani krug uticaja izvršne na sudsku vlast. Primedbe Evrope na taj deo ustava, koje su stare koliko i sam ustav, konačno su prihvaćene.
“Na izmenama Ustava se radi i planirano je do 2017. da dođe do prve izmene Ustava i to na osnovu preporuka koje su date od Venecijanske komisije, ali i posebne grupe koja je formirana u skupštini i koja radi na ovim dokumentima”, kaže šefica pregovaračkog tima sa EU Tanja Miščević.
Za razliku od Sbrije, u nekoliko država zapadne Evrope, garancije nezavisnosti sistema su znatno slabije od onih kakve se očekuju od Srbije, pa u Holandiji, na primer, ministar pravde bira sudije i tužioce. Međutim, društvo je zrelije i svesnije, kažu u strukovnim udruženjima.
“Kod nas postoji neka vrsta tradicije ili političke kulture “uticaja na pravosdni sistem”. Pravosuđe se često shvata kao oruđe politike, a odluke sudova i javnih tužilaca kao sredstvo političke borbe. To bi moralo da se promeni”, kaže Goran Ilić.
A model za koji će se Srbija opredeliti ispao je manje važan.
Opširnije u prilogu Nikole Radišića:
Izvor: N1