Tim povodom Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika je saopštilo da je predlog DVT-a usledio nakon zakonito i objektivno sprovedenog postupka predviđenog Zakonom o javnom tužilaštvu i Pravilnikom o kriterijumima i merilima za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti kandidata u postupku predlaganja za zamenika javnog tužioca koji se prvi put bira.
U skladu sa Pravilnikom, ispunjenost kriterijuma ispitala je Komisija DVT-a u dvostrukom postupku provere, kroz pisani test i usmeni razgovor sa kandidatima, a ispit je ukupno polagalo 133 kandidata, anonimno pod šiframa.
Sa druge strane, kandidati koji su završili početnu obuku na Pravosudnoj akademiji, nisu polagali ispit, jer im je takvu mogućnost ostavio Zakon o javnom tužilaštvu, pa je pokazatelj njihove stručnosti i osposobljenosti završna ocena na Akademiji.
Osvrćući se na zahtev Alumni kluba te Akademije o pribavljanju prosečne ocene studiranja predloženih kandidata preko Poverenika za informacije od javnog značaja, Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika je ukazalo da u postupku rangiranja kandidata ta ocena nije bila Pravilnikom predviđena kao kriterijum za ocenjivanje stručnosti i osposbljenosti.
Takva ocena svoju ulogu ima kod prijema pripravnika u radni odnos – kod inicijalnog ulaska u pravosudni sistem, a irelevantna je za odabir kandidata koji su kroz obavljanje pripravničkog staža i višegodišnje iskustvo u pravnoj struci stekli stručna znanja i vetine potrebne za uspešno obavljanje javnotužilačke funkcije.
Na dnevnom redu sednice skupštine 11. maja pored ovog predloga naći će se i izbor tužioca za ratne zločine, kao i izbor tužilaca za 29 osnovnih i viših tužilaštava u Srbiji.
Izvor: RTS, Tanjug