Za efikasnu borbu protiv korupcije potrebna bolja saradnja policije sa tužilaštvom kao i veći broj tužilaca (VIDEO)

Najnovije:

Podelite članak

Konferencija Udruženja tužilaca Srbije “Novi tužilački zakoni i borba protiv korupcije”

Srbiji nedostaje 200 tužilaca, dve godine nemamo direktora policije, vrh javno-tužilačke organizacije opstruira samostalan rad tužilaca – kako se boriti protiv kriminala u tim uslovima?

Da bi borba protiv korupcije bila efikasna, tužilaštvo mora da bude samostalno i oslobođeno političkog uticaja a policija operativno nezavisna i oslobođena uticaja izvršne vlasti. Iako novi tužilački zakoni daju tužiocima brojne mehanizme da budu samostalni, mnogi tužioci ih još uvek ne koriste. Srbiji trenutno nedostaje skoro 200 javnih tužilaca, sudski procesi za koje je javnost zaintersovana traju više godina bez pravnosnažno osuđujućih presuda a Poverenik za samostalnost tužilaca ne štiti tužioce od unutrašnjih pritisaka kojima su izloženi.

Ovo su glavni zaključci godišnje konferencije Udruženja tužilaca Srbije (UTS) „Novi tužilački zakoni i borba protiv korupcije“, na kojoj je bilo reči u kojoj meri su dva nova tužilačka zakona (Zakon o javnom tužilaštvu i Zakon o Visokom savetu tužilaštva), koji se primenjuju poslednjih šest meseci, uticala na rad tužilaštva.

„Kako može samostalan javni tužilac, koji rukovodi policijom u predistražnom postupku, da obavlja svoj posao ako sa druge strane ima policiju koja nije operativno nezavisna“, zapitala se Lidija Komlen Nikolić, predsednica Predsedništva UTS i podsetila na činjenicu da Ministarstvo unutrašnjih poslova duže od dve godine nema direktora policije, osobu koja je, po prirodi svoje funkcije, zadužena za operativni rad policije i zato najvažnija za saradnju sa tužilaštvom.

Govoreći o tome da li su novi zakoni pozitivno uticali na rad tužilaštva, Komlen Nikolić je istakla: „S jedne strane je pravna kultura u kojoj tužioci i dalje ne prihvataju u potpunosti samostalnost u radu a sa druge strane su opstrukcija i otpor prema samostalnosti tužilaca koji dolaze iz samog vrha javno tužilačke organizacije“.

Doc. dr Miroslav Đorđević, potpredsednik Visokog saveta tužilaštva (VST), ukazao je na sve aktivnosti koje VST preduzima u cilju usvajanja podzakonskih akata u skladu sa rokom koji je opredeljen u Zakonu o javnom tužilaštvu. Ukazao je i na neke praktične probleme sa kojima se tužioci susreću, kao što je nedostatak bezbednosnih mera u pojedinim tužilaštvima.

Bojana Šćepanović, državna sekretarka u Ministarstvu pravde, je podsetila da su novi zakoni doneli normativni okvir za samostalnost tužilaca jer anuliraju politički uticaj na izbor glavnog tužioca, posebno kroz institute upućivanja i premeštaja tužilaca.

Jan Bratu, ambasador OEBS u Srbiji je poručio tužiocima da je njihova autonomija istovremeno i njihova snaga i odgovornost i da se srpsko društvo oslanja na njih u svojim naporima da dalje napreduje.

Plamena Halačeva, zamenica ambasadora EU u Srbiji je takođe podsetila da su nezavisnost tužilaca i transparentnost rada VST važni alati u borbi protiv korupcije i posebno tu istakla zabranu neprimerenog uticaja na tužioce, kao jedan od novih instituta u novim tužilačkim zakonima.

U nastavku konferencije održana su dva radna panela na kojima je bilo reči o tome šta je uloga a šta su izazovi tužilaca i Visokog saveta tužilaštva u borbi protiv korupcije.

Ispod možete pogledati snimak ovih panel diskusija, kao i cele konferencije, a na sajtu Udruženja će, narednih dana, biti postavljen i izveštaj.

Beograd, 17. novembar, 2023. godine

spot_img