Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Prezentacija publikacije “Primena antidiskriminacionog zakonodavstva i krivičnopravna zaštita”

Najnovije:

Podelite članak

140612.prezentacija0.jpgBeograd, 12. jun 2012.

Udruženje tužilaca Srbije održalo je prezentaciju publikacije "Primena antidiskriminacionog zakonodavstva i krivičnopravna zaštita" u Pravosudnoj akademiji.

Prezentacija predstavlja jedan od rezultata rada na projektu "Položaj pravosudnog sistema u Južnoj i Jugozapadnoj Srbiji – borba protiv diskriminacije i neefikasnosti" koji je realizovan uz podršku ambasade Velike Britanije u Beogradu.

Prezentaciji je prisustvovalo dvadeset učesnika i to tužioci iz Beograda, Pančeva i valjeva i predstavnici ambasade Velike Britanije, Društva sudija Srbije, organizacije YUCOM, Misije OEBS-a u Srbiji, Instituta za uporedno pravo, kao i predstavnici Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Prezentacija publikacije Prisutnima su se obratili Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije, Nevenka Petrušić, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Mario Reljanović, istraživač-saradnik Instituta za uporedno pravo i Kosana Beker, pomoćnica Poverenice za zaštitu ravnopravnosti.

U nastojanju da se steknu preliminarni uvidi u osnovne probleme u funkcionisanju mehanizma krivičnopravne zaštite od diskriminacije u postojećem društvenom i pravnom kontekstu, Udruženje javnih tužilaca Srbije sprovelo je pilot istraživanje u multinacionalnim opštinama na jugu Srbije.

Analiza relevantnih krivičnopravnih predmeta koje su procesuirali nadležni pravosudni organi sa ovog područja, kao i informacije dobijene u razgovoru sa žrtvama diskriminacije i u raspravama u fokus-grupama, omogućili su sagledavanje ključnih problema koji se javljaju u primeni zakonskih propisa i reagovanju na slučajeve diskriminacije.

Prezentacija publikacije Prezentacija publikacije

Rezultati sprovedenog istraživanja i date preporuke mogu biti iskorišćeni za poboljšanje normativnih rešenja, načina delovanja institucija sistema na sprečavanju i suzbijanju diskriminacije, kao i za kreiranje adekvatnih mera pomoći i podrške žrtvama diskriminacije.

Istraživanje može korisno poslužiti i u osmišljavanju budućih sveobuhvatnih istraživanja, bez kojih nije moguće na adekvatan način pratiti i otklanjati probleme u tumačenju i primeni propisa i raditi na njihovom unapređivanju.


 Publikaciju "Primena antidiskriminacionog zakonodavstva i krivičnopravna zaštita" možete preuzeti pdf OVDE 1.53 Mb

spot_img
Previous article
Next article