Poslednjih godina se u oblasti pravosuđa sprovode značajne reforme. One su, praćene čestim izmenama propisa i osnivanjem novih institutcija i tela. Međutim, dalje reforme koje bi doprinele ostvarivanju evropskih standarda u pravosuđu podrazumevaju preduzimanje veoma složenih aktivnosti, koje zahtevaju sagledavanje učinka i rezultata prethodnih. Zbog toga su pripremljeni i objavljeni izveštaji koji se odnose na napredak u sprovođenju određenih mera za celokupno pravosuđe, kao što je Izveštaj o sprovođenju Akcionog plana za Poglavlje 23, ali i drugi izveštaji koji se odnose na pravosuđe u celini. Međutim, čini se da se u tim dokumentima često zanemaruje detaljnija analiza rezultata reformskih aktivnosti koje se odnose na javna tužilaštva.
Jedini dokument koji se detaljnije bavi tom oblašću jeste Funkcionalna analiza javnog tužilaštva koju je pripremila Svetska banka 2018. godine. Osim toga, većina izveštaja je informativnog karaktera i u njima se isključivo nabrajaju izmenjeni akti, ali se ne navodi uticaj koji na praksu i rad relevantnih institucija imaju izmene tih propisa.
Imajući to u vidu, Udruženje tužilaca je postavilo kao cilj pripremu Tehničkog izveštaja koji će omogućiti uvid u rezultate reforme javnog tužilaštva i stepen usklađenosti sa evropskim standardima. Javni tužioci predstavljaju veoma važnu kariku krivičnog pravosuđa i od njihovog rada u velikoj meri zavisi poverenje građana u rad pravosudnih organa. Njihova nezavisnost i samostalnost predstavlja veoma bitan preduslov za percepciju nezavisnosti i samostalnosti celokupnog pravosudnog sistema.
Publikaciju možete pogledati i preuzeti OVDE