Dr Svetlana Nenadić: Izmena Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe na putu u EU

Najnovije:

Podelite članak

Zašto i u kom obimu Republika Srbija menja Ustav? Ustav, kao najviši pravni akt jedne države ima tendenciju da bude dugotrajan. Dugotrajnost Ustava daje stabilnost pravnom sistemu jedne države, time i stabilnost društvu. Zašto Srbija onda menja Ustav koji je donet pre samo 15 godina? Razlog je u tome što se Republika Srbija u procesu evrointegracija obavezala da će svoj pravni sistem uskladiti sa standardima i tekovinama EU u raznim oblastima, pa i u oblasti pravosuđa.

Obaveza koja se odnosi na pravosuđe formalno je iskazana u Akcionom planu za Poglavlje 23 koji je usvojila Vlada RS dana 26. aprila 2016. godine, a detaljnije je obrazložena u Nacionalnoj strategiji reforme pravosuđa za period od 2013-2018. godine.

Rad na tekstu Nacrta amandmana i javna rasprava za izmenu Ustava započeli su pre 2018. godine, ali su privedeni kraju tek 2021. godine. Republika Srbija je u strateškim dokumentima u procesu pregovora o pristupanju EU predvidela da se promene Ustava odnose na deo koji se tiče pravosuđa (sudova i tužilaštava).

Pročitajte ceo tekst u Tužilačkoj reči br. 36

dr Svetlana Nenadić
član Predsedništva UTS
i zamenik javnog tužioca u Tužilaštvu za ratne zločine

spot_img