Ugovorom je predvidjeno da projekat traje u periodu od decembra 2011. do marta 2012. godine.
Analizirajući sprovođenje antidiskriminacionog zakonodavstva, Udruženje tužilaca Srbije je prikupilo podatak na teritoriji Jugoistočne Srbije, pošto Jablanički i Pčinjski regiona imaju značajnu albansku manjinu. Međutim, u višem javnom tužilaštvu u Vranju za period 2009 – 2011 podneto je pet krivičnih prijava na osnovu člana 317 Krivičnog zakonika, protiv 7 lica. Četiri krivične prijave su odbačene, a samo u jednom slučaju je sudija izrekao mere bezbednosti. Slična situacija je i u Novom Pazaru (Raška oblast).
Održavanje fokus grupa će biti od velikog značaja za razmenu mišljenja i iskustava, kao i za prikupljanje informacija direktno iz ovih krajeva. Važno je uključiti predstavnike manjina, koji će predstaviti status njihovih zajednica, ali je potrebno da učestvuju i predstavnici pravosudnih institucija kako bi dali statistički pregled za svoj region.
Projekat treba da doprinese boljem sprovođenju nacionalnog antidiskriminacionog zakonodavstva. Cilj je da se analiziraju prepreke u implementaciji zakona i da se predlože mere za bolje sprovođenje zakona. Tokom implementacije projekta posebna pažnja će biti posvećena tekućim aktivnostima kako bi se izbeglo preklapanje i kako bi se uzele u obzir naučene lekcije (npr. projekti UNDP: Izgradnja kapaciteta za inkluzivni lokalni razvoj “i “Promovisanje održivog mira u Južnoj Srbiji “).
AKTIVNOSTI:
Održana Fokus grupa u Vranju
Fokus grupa u Vranju organizovana je kao deo realizacije projekta „Položaj pravosudnog sistema Južnoj i Jugozapadnoj Srbiji – borba protiv diskriminacije i neefikasnosti“, koji je podržan od strane Britanske ambasade u Republici Srbiji.
Terensko istraživanje u Vranju sastoji se od tri komponente.
Prva komponenta je bilo prikupljanje podataka iz sudske arhive. Istraživači su analizirali sve krivične predmete (u poslednjih pet godina) za zločine koji su direktno povezani sa kršenjem ljudskih i manjinskih prava, a koji su obrađeni od strane Osnovnog javnog tužilaštva u Vranju (članovi 128, 129, 130, 131, 174, 317. i 387. Krivičnog zakonika).
Druga aktivnost je zasnovana na intervjuisanju/razgovoru jedne od žrtava diskriminacije. Prisustvo žrtve obezbedio je Savet za ljudska prava – NVO iz Vranja – i izloženi slučaj je jasno slučaj diskriminacije osobe sa invaliditetom. Međutim, ovaj slučaj nikada nije imao epilog pred sudom, jer je žrtvi zaprećeno da ne podnesi žalbu ili tužbu.
Treća aktivnost – fokus grupa – okupila je dvadeset aktivista nevladinih organizacija iz Vranja i Bujanovca i pripadnike pravosuđa (tužilaštva i sudova) iz Vranja, predstavnike OEBS-a i predstavnike lokalnih medija. U živoj debati, učesnici su razgovarali o nekoliko važnih tema povezanih sa ulogom pravosuđa, medija i društva u procesima antidiskriminacije. Neka od najznačajnijih pitanja su:
• Zašto postoji izuzetno mali broj žalbi i tužbi za diskriminaciju, a znatno više slučajeva diskriminacije u praksi NVO?
• Kakva ulogu ima poverenik za zaštitu ravnopravnosti u antidiskriminacioni sistem u Srbiji?
• Uloga medija u obrazovanju i promociji antidiskriminacionih mera.
• Uticaj i značaj društvenih procesa kao što su reforma pravosuđa na pad poverenja građana u pravosuđe.
• Iskustvo i problemi nevladinih aktivista i žrtava u odnosu na lokalne političare, zvaničnike lokalne samouprave i druge uticajne pojedinace u malim gradskim sredinama kao što je Vranje.
Ova aktivnost je sprovedena od strane stručnjaka Udruženja tužilaca uz podršku stručnjaka iz kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Fokus grupa u Novom Pazaru
Terensko istraživanje u Novom Pazaru se sastojalo od tri komponente. Prvo, istraživači su analizirali sve krivične predmete (u poslednjih pet godina) za zločine koji su direktno povezani sa kršenjem ljudskih i manjinskih prava, a koji su obrađeni od strane Osnovnog i Višeg javnog tužilaštva u Novom Pazaru.
Bilo je samo pet ovakvih slučajeva, sve krivična dela iz člana 317 Krivičnog zakonika Srbija – izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti. Dva procesa nikada nisu završili na sudu, jer su svi bili odbačeni nakon istražne faze. Dva slučaja su u pretpretresnoj fazi, dok je jedan presuđen od strane Vrhovnog suda u trećem stepenu.
Druga aktivnost je zasnovana na intervjuisanju jedne od mogućih žrtava diskriminacije. Prisustvo ove osobe obezbedio je Savet za zaštitu ljudskih prava – NVO iz Novog Pazara – ali izloženi slučaj nije predstavljao slučaj diskriminacije, već policijske brutalnosti.
Slučaj će imati pravosudni epilog, jer je žrtva pokrenula postupak pred Osnovnim sudom u Novom Pazaru.
U živoj raspravi, učesnici su razgovarali o nekoliko tema vezanih za ulogu pravosuđa, medija i društva u antidiskriminacionom procesu. Neka od najznačajnijih pitanja o kojima se raspravljalo:
– Zašto postoji disproporcija između slučajeva diskriminacije poznatih praksi NVO i broja žalbi i parnica pokrenutih za diskriminaciju?
– Kakva je uloga Poverenika za zaštitu ravnopravnosti u antidiskriminacionom sistemu u Srbiji?
– Kakva je uloga medija u obrazovanju i promociji antidiskriminacionih mera?
– Uticaj i značaj društvenih procesa kao što je reforma pravosuđa na pad poverenja građana u pravosuđe; Neefikasnost sudstva kao razlog za nisko poverenje u državne institucije;
-Iskustvo i problemi nevladinih aktivista i žrtava u odnosu na lokalne političare, zvaničnike lokalne samouprave i druge uticajne pojedinace u malim gradskim sredinama kao što je Novi Pazar.
Prezentacija publikacije “Primena antidiskriminacionog zakonodavstva i krivičnopravna zaštita”
Udruženje tužilaca Srbije održalo je prezentaciju publikacije “Primena antidiskriminacionog zakonodavstva i krivičnopravna zaštita” u Pravosudnoj akademiji.
Prezentacija predstavlja jedan od rezultata rada na projektu “Položaj pravosudnog sistema u Južnoj i Jugozapadnoj Srbiji – borba protiv diskriminacije i neefikasnosti” koji je realizovan uz podršku ambasade Velike Britanije u Beogradu.
Prezentaciji je prisustvovalo dvadeset učesnika i to tužioci iz Beograda, Pančeva i valjeva i predstavnici ambasade Velike Britanije, Društva sudija Srbije, organizacije YUCOM, Misije OEBS-a u Srbiji, Instituta za uporedno pravo, kao i predstavnici Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
U nastojanju da se steknu preliminarni uvidi u osnovne probleme u funkcionisanju mehanizma krivičnopravne zaštite od diskriminacije u postojećem društvenom i pravnom kontekstu, Udruženje javnih tužilaca Srbije sprovelo je pilot istraživanje u multinacionalnim opštinama na jugu Srbije.
Analiza relevantnih krivičnopravnih predmeta koje su procesuirali nadležni pravosudni organi sa ovog područja, kao i informacije dobijene u razgovoru sa žrtvama diskriminacije i u raspravama u fokus-grupama, omogućili su sagledavanje ključnih problema koji se javljaju u primeni zakonskih propisa i reagovanju na slučajeve diskriminacije.
Rezultati sprovedenog istraživanja i date preporuke mogu biti iskorišćeni za poboljšanje normativnih rešenja, načina delovanja institucija sistema na sprečavanju i suzbijanju diskriminacije, kao i za kreiranje adekvatnih mera pomoći i podrške žrtvama diskriminacije.
Istraživanje može korisno poslužiti i u osmišljavanju budućih sveobuhvatnih istraživanja, bez kojih nije moguće na adekvatan način pratiti i otklanjati probleme u tumačenju i primeni propisa i raditi na njihovom unapređivanju.
Publikaciju “Primena antidiskriminacionog zakonodavstva i krivičnopravna zaštita” možete preuzeti