Komentarišući ustavne i zakonodavne promene Lazić je rekao da su neka rešenja ipak dovela do promena u ponašanju javnih tužilaca i njihovih nadređenih.
“Sada i kad nadređeni tužioci izdaju uputstva javnim tužiocima ona moraju biti u pisanoj formi i javni tužioci protiv njih mogu uložiti prigovor ako smatraju da su ona nezakonita ili neosnovana. Raduje me da je ta komisija za prigovore već počela da radi i da već ima jedan određen broj prigovora i donetih rešenja“.
Lazić je ocenio da je suprotstavljanje dve smenjene tužiteljke iz višeg tužilaštva u Beogradu, Bojane Savović i Jasmine Paunović, njihovom šefu, dobilo podršku ne samo u široj javnosti već i u čitavoj tužilačkoj javnosti, kao i da ovaj slučaj zajedno sa zakonodavnim promenama ohrabruje tužioce da odbijaju da postupaju protiv svoje savesti.
“Između dva zakona, Zakona o policiji i Zakona o krivičnom postupku, policajci će uvek pre slediti Zakon o policiji i slušaće naloge starešina a ne tužilaca. Tužioci rukovode istragom ali policija sprovodi predistražne postupke. Ako policajci ne postupaju po nalozima tužilaca neće da snose nikakvu odgovornost”, kaže on.
Komentarišući ćutanje tužilaštva, kao i odsustvo saradnje policije i tužilaštva u slučajevima u koje su uključeni moćni pojedinci ili kompanije, Lazić je rekao da je problem što vlast ima uticaj na tužilaštvo i na sud a da policiju direktno drži pod kontrolom jer je na čelu policije ministar unutrašnjih poslova koji je političar.
On je ocenio da je rešenje da kriminalistička policija potpuno izađe iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
“Krimiminalističku policiju, po mom mišljenju, treba pripojiti tužilaštvu, kao što je to urađeno u Italiji, ili kao što je u Amereci gde ja FBI pod kontrolom tužilaštva”, smatra Lazić.
Komentarišući ponovno imenovanje generalnog sekretara vlade Novaka Nedića u savet Pravnog fakulteta nakon objavljivanja informacija pojedinih medija o njegovim vezama za navijačkim grupama I huliganima Lazić je rekao: “Mislim da je to problem koji bi u ozbiljnoj državi, da je gospodin Nedić u bilo kojoj instituciji, s obzirom na kontekst u koji se on dovodi trebalo da bude suspendovan do okončanja tih postupaka a ne da dobija druge nadležnosti u javnom sektoru“.
Govoreći o 2. novembru, Međunarodnom danu borbe protiv nekažnjivosti za zločine protiv novinara, činjenici da je u poslednjoj deceniji u svetu ubijeno 263 novinara uključujući i troje u Srbiji, podatku da je 80 odsto tih ubistava nerešeno, kao i akciji Insajder TV kanala “Mesec alarma” u kojoj se upozorava na sve zločine bez kazni, istrage bez rezultata i pretnje bez posledica, Lazić je izjavio da su te činjenice poražavajuće.
“Mislim da je puno pravo ne samo novinara već i građana da očekuju veću efikasnost i od tužilaštva i od svih državnih organa u otkrivanju ovih dela. Ne štitim tužilaštvo ali čini mi se da je tu prva adresa za to pitanje policija”, istakao je Lazić.
Upitan za neprocesuiranje ozbiljnih pretnji novinarima posredstvom društvenih mreža Lazić je rekao: ”Ja se slažem sa Vama da se ti postupci ne pokreću u dovoljnoj meri, ali to je pitanje za tužioca za visoko tehnološki kriminal, koji je inače i predsenik Visokog saveta tužilaštva”.